graffiti-logo-strony

+48 792 198 118

kontakt@graffitiart.pl

Blog

Jakie są metody cięcia styroduru?

Cięcie styroduru to trudne zadanie, ponieważ materiał ten nie jest przystosowany do mechanicznej obróbki. Z tego względu prawie niemożliwe jest stworzenie z niego elementów za pomocą tradycyjnych noży i ostrzy. W tym celu niezbędne jest użycie specjalistycznych narzędzi, ponieważ tylko one zapewniają odpowiednią estetykę zrobionych detali. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są najlepsze urządzenia do cięcia styroduru, czym jest ten materiał i jakie jest jego zastosowanie. Zapraszamy do czytania.

Czym jest styrodur?

Styrodur to materiał znany również pod nazwami polistyren ekstrudowany i styropian XPS. Jest on podobny do tradycyjnego styropianu, jednakże jego produkcja wygląda nieco inaczej, co wpływa na właściwości wyrobu. Styrodur wyróżnia się tym, że jego komórki mocno przylegają do siebie, co sprawia, że jego struktura jest niemal jednorodna.

Dzięki temu materiał ma bardzo dobry współczynnik przewodzenia ciepła. Poza tym polistyren ekstrudowany charakteryzuje się świetnymi właściwościami termoizolacyjnymi, niewielką nasiąkliwością, a także odpornością na starzenie, korozję biologiczną, ściskanie, odkształcenia i mechaniczne uszkodzenia. Jednak cięcie styroduru jest trudne i wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi.

Zastosowanie polistyrenu ekstrudowanego

Styropian XPS wykorzystywany jest w branży budowlanej, gdzie używa się go w pracach termomodernizacyjnych. Doskonale sprawdza się do ocieplania ścian dwu- i trójwarstwowych, fundamentowych, działowych, stropów oraz dachów płaskich i skośnych. Poza tym polistyren ekstrudowany jest wykorzystywany w branży marketingowej i reklamowej, ponieważ doskonale nadaje się do produkcji estetycznych napisów 3D. Wykonuje się z niego znaki, symbole, cyfry oraz litery o dowolnych rozmiarach. Jednak stworzenie ich wymaga cięcia styroduru, a do tego zadania potrzebne są odpowiednie sprzęty.

Techniki cięcia styroduru

Do cięcia styropianu XPS wykorzystuje się rozmaite techniki. Zwykle są to metody mechaniczne i termiczne. Te pierwsze są rzadziej stosowane, ponieważ obróbka polistyrenu ekstrudowanego za pomocą brzeszczotu lub piły jest trudna i może uszkodzić materiał. Co więcej, stworzone w ten sposób detale są mało estetyczne. Znacznie lepszym wyborem jest cięcie styroduru urządzeniami termicznymi. Pozwalają one na precyzyjną obróbkę, a wykonane w ten sposób elementy dobrze się prezentują. W tym przypadku polecane są w szczególności takie narzędzia jak drut oporowy, ploter i nóż termiczny.

Drut oporowy

Jednym z najczęściej wykorzystywanych narzędzi do cięcia styroduru jest drut oporowy. Zwykle oprawia się go w lutownicę starego typu, co umożliwia topienie polistyrenu ekstrudowanego. Takie urządzenie sprawdzi się szczególnie w przypadku obróbki małych elementów. Jednak żywotność takiego zestawu tnącego jest ograniczona, a precyzja cięcia styroduru nie jest na najwyższym poziomie.

Ploter termiczny

Kolejnym narzędziem jest ploter termiczny. To specjalistyczny sprzęt do cięcia styroduru, który wykorzystuje druty oporowe. Jego największą zaletą jest duża dokładność. Dzięki temu pozwala na tworzenie elementów o skomplikowanych kształtach. Urządzenie tego typu zwykle stosowane jest przez firmy, które świadczą usługi cięcia styropianu XPS na szeroką skalę. W przypadku realizacji pojedynczych zadań ploter termiczny się nie sprawdzi, ponieważ jego zakup wiąże się z dużym wydatkiem. Poza tym sama obsługa tego narzędzia do cięcia styroduru jest dość skomplikowana i wymaga doświadczenia.

Nóż termiczny

Ostatnim narzędziem wykorzystywanym do cięcia styroduru jest nóż termiczny. Wyglądem przypomina on lutownicę. Urządzenie składa się z układu grzewczego i ostrza, którego długość w większości modeli można regulować. Nóż termiczny nie jest ostry, ponieważ nie został stworzony do cięcia styroduru w sposób mechaniczny. Jego zadaniem jest topienie materiału. Narzędzia z górnej półki zwykle pracują w zakresie temperatury od 100°C do 450°C, dzięki czemu dobrze radzą sobie z obróbką różnych rodzajów styropianu XPS.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze maszyny do cięcia styroduru?

Przy wyborze narzędzia do cięcia styroduru należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Przede wszystkim ważna jest częstotliwość przeprowadzania obróbki. W przypadku realizacji pojedynczych zadań sprawdzi się drut oporowy lub nóż termiczny. Z kolei w agencjach marketingowych zwykle używa się ploterów termicznych, ponieważ przystosowane są one do tworzenia detali na masową skalę. Wybierając konkretny sprzęt do cięcia styroduru, należy też sprawdzić długość i szerokość elementu tnącego, a także zakres temperatury pracy.

Facebook Icon